حاشیه‌ای بر انتشار اثر تاریخی «مشارکت زنان افغانستان در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی»
چند سالی بود که مشکلات مختلف بانوان کشور افغانستان ذهنم را به خود مشغول و بیش از پیش آزرده‌ام می‌کرد. در میان صد‌ها مشکل اساسی مشکلات فرهنگی و اجتماعی بانوان روستایی و فقدان سواد خواندن و نوشتن اکثر زنان و مادران، نبود امکانات بهداشتی، عدم دسترسی به مراکز درمانی، فقر و تنگدستی، زحمت‌های طاقت‌فرسای خانه‌داری، تربیت فرزندان و شوهرداری و ده‌ها مورد دیگر مسائلی بودند که زندگی را برای آنان سخت و طاقت‌فرسا می‌ساخت.
«هنرمند، سیاست و حاشیه‌هایش» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی
پیش‌پرده‌خوانی از همان ابتدا رنگ و بوی اجتماعی داشت و کم‌کم سیاسی شد و به همین دلیل، ما هم راه زندان را یاد گرفتیم. ساواک بیشتر از همه به پیش‌پرده‌خوان‌ها و شعرا حساسیت نشان می‌داد و همیشه اولین سؤالی که در بازجویی‌ها می‌پرسیدند این بود که: شعر این پیش‌پرده را چه کسی گفته است؟
به بهانه انتشار خاطرات سیاسی حاج هاشم امانی
هیئت‌های مذهبی یکی از مهم‌ترین بستر‌های شکل‌گیری، فعالیت و گسترش انقلاب اسلامی محسوب می‌شود که در ارتباط تنگاتنگ با مرجعیت عظام شیعه نقش‌آفرینی کرده است. در آغاز نهضت اسلامی چند هیئت مذهبی در تهران کنار هم قرار گرفتند و هیئت‌های مؤتلفه اسلامی را تشکیل دادند.
«مدل دخالت‌های امریکا در امور داخلی ایران از نهضت ملی تا نظام جمهوری اسلامی» در گفت‌وشنود با دکتر سیدمصطفی تقوی
امریکا و انگلیس می‌خواستند با ایجاد بحران در امور اقتصادی و معیشت مردم، آنان را از نهضت و کارآمدی دولت ملی و پیمودن راه استقلال ناامید کنند و در برابر نهضت و دولت قرارشان دهند. امریکا و انگلیس می‌خواستند مردم ایران نهضت ملی را عامل مشکلات خودشان بدانند و امپراتوری رسانه‌ای آن‌ها چنین تبلیغ و القا می‌کرد که آن‌ها با مردم ایران مشکل ندارند بلکه طرح ملی کردن نفت باعث این مشکلات برای آن‌ها شده است
«روایتی ناب از حمله متفقین به ایران در شهریور 1320» در گفت‌وشنود با سرتیپ سیروس لطفی
حزب توده و هواداران آن در آذربایجان، به شکل گسترده‌ای تبلیغ و مردم را برای پذیرش نیرو‌های شوروی آماده کردند، بنابراین هنگامی که روس‌ها وارد آذربایجان شدند، زمینه کاملاً برای حضور آن‌ها آماده بود. حتی بعضی از مردم به استقبال آن‌ها رفتند!
به بهانه انتشار اثر تاریخی- پژوهشی «اسلام‌ستیزی غرب و کلیسا»
اسلام‌هراسی یا به عبارت روشن‌تر اسلام‌ستیزی پدیده جدیدی در غرب مسیحی نیست. از زمان ظهور اسلام به تعبیر قرآن مجید «احبار و رهبان» همواره در حال توطئه بر ضد اسلام و مسلمین بوده‌اند که بعد‌ها و از زمان‌های بسیار دور همچنان ادامه یافته و ....
به بهانه بازنشر اثر تاریخی «رفتار سیاسی شهید مطهری و انقلاب اسلامی»
«پیشینه تاریخی رژیم حقوقی دریای خزر» در گفت‌وشنود با خسرو معتضد
دریای مازندران دریاچه عظیمی است که تا سال ۱۹۹۱ از لحاظ سیاسی به دو کشور ایران و اتحاد جماهیر شوروی سابق تعلق داشت و بین دولت‌ها حقوق کشتیرانی تجاری محفوظ بود، اما طبق معاهده گلستان و ترکمانچای حق داشتن بحریه جنگی منحصراً در اختیار دولت روسیه قرار گرفت که در سال ۱۹۲۱ بعد از روی کار آمدن دولت شوروی این مسئله منتفی شد.
«شهید سیداسدالله لاجوردی در مواجهه با خط نفاق» در گفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری
حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری از آن روی که واسطه حضور ونقش آفرینی شهید سیداسدالله لاجوردی در دستگاه قضایی به شمار می‌رود، بیش از دیگران می‌تواند کارنامه وی را در این حوزه بررسی وجمع بندی کند.
نظری بر یک پژوهش درباره «مشاهیر مطبوعاتی اصفهان»
انتشار اولین روزنامه در ایران را به «میرزا صالح شیرازی» در ۱۲۵۳ ق. نسبت می‌دهند. وی می‌کوشید اخبار دارالسلطنه تهران را به شیوه روزنامه فرنگیان در دسترس عموم قرار دهد.
۱۱