«محمدرضا کائینی» بمناسبت سالگرد شهادت اسماعیل رضایی منتشر کرد
آن دو که در صبحگاه یازدهمین روز از آبان ماه چهل ودو، به جوخه پادگان حشمتیه تهران سپرده شدند، کسانی بودند که شاه با ذهنیتی سطحی، تصمیم گرفته بود تا کاسه وکوزه وقایع پانزده خرداد را برسر آن‌ها بشکند! از قضای روزگار، هردوی آن‌ها در وقایع آن روز نقشی نداشتند.
حاشیه‌ای بر انتشار اثر پژوهشی «محرم و انقلاب اسلامی ایران»
«دولت موقت و تسخیر لانه جاسوسی امریکا» در آیینه یک روایت و تحلیل
متأسفانه در دولت موقت، خط رابطه و سازش با امریکا، جریانی بسیار قوی بود. آنان خواهان ارتباط با امریکا و سازش با این ابرقدرت بودند و فکر می‌کردند کشور ما به خاطر وابستگی فراوانی که در زمینه‌های مختلف به این ابرقدرت دارد، امکان حیات بدون رابطه با او برای ملت ایران وجود ندارد و در نتیجه همین تفکر و به دنبال آن، بی‌ایمانی به استعداد‌های نهفته مردم کشور، به خصوص جوانان انقلابی فراهم کرده بود
«شهید آیت‌الله سید محمد علی قاضی طباطبایی در عرصه علم وعمل» در گفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین سید اسماعیل موسوی اصل
در روز‌هایی که بر ما می‌گذرد، سی ونهمین سالروز شهادت عالم عامل ومجاهد، آیت الله سید محمدعلی قاضی طباطبایی را پشت سر نهادیم. در تکریم مکانت والای آن بزرگ، با حجت الاسلام والمسلمین سید اسماعیل موسوی اصل از شاگردان گفت: وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن را پیش روی دارید. امید آنکه مقبول افتد.
«تاریخ‌نگاری کوروش هخامنشی در بوته عیارسنجی» در گفت‌وشنود با قاسم تبریزی
در زمان کوروش این ایران باستانی که اینقدر عده‌ای از آن دم می‌زنند کجاست؟ از آسیای صغیر بگیرید تا عربستان و سوریه و لبنان و یمن، همه جزو قلمروی ایران بوده و در هر یک از این ممالک، پادشاهی بود و کوروش شاهنشاه آن‌ها بود. اگر این سرزمین چنین وسعتی داشته چرا ما باید از عرب‌ها جدا و با آن‌ها بد باشیم و به بهانه کوروش به آن‌ها بد و بیراه بگوییم؟
روز ۱۳ آبان که در تقویم کشورمان به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده است ریشه در رفتار و اقدامات ناشایست امریکا در ایران داشته است. قوانین و مواردی که به اجبار در ایران پیاده میشد و مردم را از مسبب اصلی آن، که حکومت جهانی را در دست داشت، بیزار کرد و در پی آن اقدامات خود جوش مردم شکل گرفت. در مورد روز ۱۳ آبان و تسخیر لانه جاسوسی با کارشناس و مورخ تاریخ «خسرو معتضد» به گفت‌وگو نشستیم تا ریشه تاریخی مشکلات ایران با آمریکا را از زبان او بشنویم.
«شهید آیت‌الله سیدمحمدعلی قاضی طباطبایی و مدیریت شرایط پس از انقلاب در تبریز» در گفت‌وشنود با محمد علی‌نژاد سارخانی
در دوره‌ای که من فرماندار بودم، از سوی ایشان دخالت که هیچ، حتی سفارش هم ندیدم، ولی، چون هنوز کار‌ها سروسامان پیدا نکرده بودند، هر کسی که به ایشان مراجعه می‌کرد، ایشان رسیدگی می‌کرد، اما هیچ مواجهه‌ای با مسئولین نداشت و از آن‌ها حمایت می‌کرد.
نظری بر یادمان زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ مهدی مجدالاسلام نجفی
اثر تاریخی «قبیله عالمان دین» که با محوریت یادمان زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ مهدی مجدالاسلام نجفی، به تشریح حالات برخی عالمان عالی مقام خاندان نجفی پرداخته است.
نظری بر زمینه‌ها و پیامد‌های فرهنگ‌سازی مصنوعی رضاخان برای جامعه ایرانی
آنچه پس از شهریور ۲۰ از زیر پوست جامعه ایرانی بیرون ریخت، نمایانگر آن است که ناسیونالیسم باستان‌گرا و افراطی رضاخانی تا چه میزان توفیق داشته و چقدر توانسته است ذهن و دل جامعه مذهبی ایران را به خویش مشغول دارد
نظری بر اثر تاریخی- روایی خاطرات طاهره سجادی (غیوران)
۵