بين‌الملل - اخبار كلی
اخبار كلی
زمانی که امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه برای شرکت دراجلاس گروه بیست به شهر بوئنوس آیرس پایتخت آرژانیتن رفته بود هزاران معترض فرانسوی ملبس به جلیقه زرد در خیابان‌های شهر پاریس تظاهرات می‌کردند. با تداوم تظاهرات آن‌ها آنارشیست‌های چپ و راست نیز به جمع آن‌ها پیوستند. این اعتراضات در ادامه به خشونت کشید، اموال عمومی تخریب شدند، چند خودرو سوزانده شدند و برخی از مشهورترین بنا‌های گردشگری جهان در پاریس آسیب دیدند.
یک روزنامه عبری زبان از مداخله نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای نجات ولیعهد عربستان از بحران ترور جمال خاشقجی و رایزنی با رئیس جمهوری آمریکا در این خصوص خبر داد.
رسانه‌ای صهیونیستی در تحلیلی نوشت، ایران با برپایی نشست مهم بین‌المللی توانایی‌اش در انتقاد از آمریکا بین متحدان و دشمنان این کشور را نشان داد.
عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد احتمال محاکمه و حتی صدور حکم حبس برای ترامپ پس از پایان دوران ریاست‌جمهوری وی وجود دارد.
شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا جزئیات فایل صوتی مربوط به صحنه قتل جمال خاشقجی را منتشر کرد.
رئیس دومای روسیه اعلام کرد که واشنگتن، تروریست‌ها را ابزاری برای مداخله و فشار در کشور‌های مستقل قرار داده است.
سید رحیم لاری
سابرینا منگ وانژو، مدیر مالی شرکت بزرگ تلفن هوآوی و فرزند بنیانگذار این شرکت، روز شنبه اول دسامبر در مسیر خود از هنگ‌کنگ به مکزیک توقفی در ونکوور کانادا داشت، اما در همان‌جا مقامات کانادایی او را دستگیر کردند، چون امریکایی‌ها از کانادا درخواست دستگیری او را کرده بودند.
سی‌ونهمین نشست شورای همکاری خلیج فارس در سایه اختلاف شدید چهار کشور عربی با قطر و بحران ناشی از قتل جمال خاشقجی در حالی در ریاض برگزار شد که سران قطر و عمان در آن حاضر نشدند؛ چیزی که اختلافات بین اعراب را بیش از پیش نمایان کرد.
«سیگنال اشتباه» امریکا همزمان با نشست سوئد
با وجود زمزمه‌هایی که در مورد کاهش حمایت امریکا از عربستان در یمن به گوش می‌رسد، یک مقام وزارت خارجه امریکا دیروز به صراحت گفت: امریکا به حمایت از ائتلاف سعودی ادامه خواهد داد و چنین موضوعی یک «سیگنال اشتباه» است.
چهار هفته تلاش بی‌نتیجه برای مهار اعتراضات اقتصادی در فرانسه باعث شده است کاخ الیزه دست به فرافکنی بزند و دوباره داستان اقدامات سایبری روس‌ها و اقدام آن‌ها برای بی‌ثبات‌سازی اروپا به میان آمده است.