رهبري حتی شخصیت‌های کتابم را می‌شناختند
گفت‌و‌گوي «جوان» با نويسنده كتابي كه رهبر انقلاب، بانوان را به خواندن آن دعوت كردند
كتاب «خاطرات سفير» پديده كتاب و كتابخواني اين روزهاي بازار نشر است؛ كتابي كه مقام معظم رهبري، شهريور سال گذشته بانوان را به مطالعه آن دعوت كردند...
قاچاقچی‌ها در مترو
کتاب‌هایی با چاپ غیرقانونی در ایستگاه‌های مترو در حال فروش است!
خریدن عطر تقلبی، لباس تقلبی و هر چیز تقلبی دیگر می‌تواند ناراحتمان کند و آن را برایمان به خاطره‌ای تلخ بدل کند، اما حالا می‌ایستیم و به بهایی ناچیز کتاب‌های چاپ افست را می‌خریم و با خود به خانه می‌بریم.
چه کسی پاسخگوی نابسامانی نمایشگاه قرآن است؟
سه روز از برگزاری نمایشگاه می‌گذرد، اما آشفتگی چیدمان و عدم هماهنگی‌‎های مناسب برای برنامه‌ها در این دوره از نمایشگاه همچنان به چشم می خورد.
با جنگ قدرت مجالی برای فرهنگ نمانده
سید مهدی شجاعی از احوالات فرهنگ می‌گوید
سید‌مهدی شجاعی، نویسنده دغدغه‌مندی است که طی این سال‌ها توانسته است مخاطبان زیادی را با کتاب آشتی دهد. کتاب‌هایش و هدف‌هایی که برای انتشارات نیستان دارد، همه و همه باعث جذب مخاطبان شده است.
«علیرضا قزوه» و تدریس در منطقه محروم بشاگرد
نگاهی به برخی تازه‌های عرصه نشر، کتاب و کتابخوانی
اولین گام از طرح «مدرسه جهادی خواندن» با هدف پرداختن به مقوله «خواندن» و شناسایی استعدادهای ادبی در کتابخانه‌های عمومی مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور، به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و حوزه هنری اجرا شد.
نامه‌های محبت‌آمیز کودکان بشاگرد برای رهبر انقلاب
مختارپور در نشست «مدرسه جهادی خواندن»:
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: فرهنگ، ادب و هنر مسائلی است که می‌تواند مانع اشاعه آسیب‌های اجتماعی شود.
ایستادگی به سبک روسی
نگاهی به رمان «قمارباز» اثر «فئودور داستایوسکی»
داستایوسکی «قمارباز» را در سال‌های بی‌پولی و شکست ناشی از گرفتاری در دام قمار نوشته و به همین خاطر وقتی خواننده آن را می‌خواند، احساس بیگانگی با آن نمی‌کند.
«حکایت‌های کمال» داستانی ماجرایی برای نوجوانان دارد
محمد میرکیانی :
نویسنده سریال «حکایت‌های کمال» گفت: یکی از ویژگی‌های قصه این سریال پرماجرا بودن آن است. «حکایت‌های کمال» سریالی طنز با تنوع شخصیت و ماجرا است.
کتاب «درس‌نامه ولایت فقیه» منتشر شد
توسط مؤسسه امام خمینی (ره)؛
کتاب «درس‌نامه ولایت فقیه» به همت حجت الاسلام سعید باغستانی و مهدی ابوطالبی توسط انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) منتشر شد.
روایتی داستانی از زندگی و قیام مختار در «چابکسوار»
داستان بلند«چابکسوار» بر مبنای قیام و زندگی نامه مختار ثقفی از سوی نشر کتابستان منتشر شد.
گزارش یک حرکت فرهنگی - دانشجویی در خیابان شریعتی تهران
چند دانشجوی دغدغه‌مند پشت پیشخوان ایستاده بودند و با نزدیک شدن هر نفر به میزی که پر از کتاب‌های جذاب بود محتویات و خلاصه‌ای از هرکدام را توضیح می‌دادند. کاری که شاید نمونه‌اش را به این شکل که نذری در کار باشد، هرگز ندیده بودم.
به نظر می‌رسد معافیت مالیاتی کتاب فروشان قرار نیست به سرانجام برسد. طرحی که چندین سال است اجرای آن شروع شده و چندین وزیر ارشاد و اقتصاد بر اجرای آن اصرار دارند ولی موانع و دست‌اندازها همچنان در اجرای کامل آن اخلال ایجاد می‌کند.
نگاهی به کتاب «الف لام خمینی»
کتاب «الف لام خمینی» اثر هدایت‌الله بهبودی در نظر دارد وجوهی از شخصیت رهبر آخرین انقلاب قرن بیستم را برای خواننده آشکار کند.
در لیست پرفروش‌های کتاب امسال همچنان آثار قدیمی مثل «من او‌» رضا امیرخانی، «روی ماه خدا را ببوس‌» مصطفی مستور و حتی «چشم‌هایش‌» از بزرگ علوی دیده می‌شود ولی امسال، کتاب‌هایی مثل «ره‌ش‌» از رضا امیرخانی و ... حضور دارند
رمان بزرگی که معروف نشد
نگاهي به رمان «خانواده تيبو» و خاطره رهبر انقلاب درباره مترجم آن
رمان 4 جلدی «خانواده تیبو» برنده جایزه نوبل ادبیات ۱۹۳۷، اثر نویسنده توانمند فرانسوی، «روژه مارتن دوگار»‌(۱۸۸۱-۱۹۵۸) است. عده‌ای از هواداران رمان نویسی کلاسیک، این رمان را بزرگترین رمان قرن بیستم می‌دانند.