بنی‌صدر تصور می‌کرد با رأی خود می‌تواند در برابر امام بایستد
«زمینه‌های تقابل جریان خط امام با جریان لیبرالیسم» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین محمود مروی حکیم
غائله 14 اسفند سال 1359 نقاب از چهره بنی‌صدر برداشت و ائتلاف او و منافقین را برملا کرد. بنی‌صدر ابتدا با شعار حمایت از انقلاب وارد میدان شد و سعی کرد چهره‌ای انقلابی از خود نشان دهد. او دائماً از وحدت حرف می‌زد، اما عملاً عامل تفرقه بود. او از ابتدا با منافقین رابطه تنگاتنگی داشت، اما با توجه به موجه نبودن بسیاری از چهره‌های منافقین در بین مردم، این رابطه را آشکار نمی‌کرد
از بچگی، «قزاق»
خاطرات سیاسی سرتیپ محمد آیرملو در یک نگاه
معتضد در دیباچه خویش بر این کتاب، در آغاز به شرایط ایرانیان مقیم امریکا اشاراتی دارد که خواندنی است: کتاب خاطرات سرتیپ محمد آیرملو را دوستی از امریکا، از آنجا که او مانند همه می‌داند من به خواندن تاریخ و زندگینامه و اتود زندگینامه دل بسته‌ام برایم به رسم سوغات هدیه آورد.
شریعتی ملکِ طلق هیچ گروهی نبوده و نیست
«چیستی اندیشه دکتر علی شریعتی و اعتبار‌سنجی حامیان آن» در توصیف رهبر معظم انقلاب
امروزه با گذشت ۴۱ سال از فقدان دکتر علی شریعتی و دم فروبستن حامیان پرغوغای دیروز او، فضای مساعد برای بازخوانی انتقادی اندیشه‌های وی فراهم آمده است. بی‌تردید در این مرورِ ناظر به حقیقت، روایت‌ها و تحلیل‌های آنان که از دیرباز با وی انس داشته و جوهره فکر و رفتار او را بیش از دیگران دریافته بودند، بس مغتنم و راهگشا به نظر می‌رسد.
پیدا و پنهان «چپ» در ایران و جهان
نظری بر اثر تاریخی- روایی خاطرات پروفسور عنایت‌الله رضا
استاد عنایت‌الله رضا درباره زندگی خودش مطلبی نوشته و به‌ویژه در باب دوره‌ای از زندگی‌اش که یک‌سره صرف فعالیت بر ضد حکومت پهلوی و تحقق یافتن آرمان‌هایش شده، نکات روشنگرانه‌ای را به نگارش درآورده است. همچنین دفتری از تأملات فلسفی و اندیشه‌ورزی‌هایش را در خصوص شماری از مسائل از خود بر جای نهاده است.
شریعتی نتوانست در حوزه علوم اسلامی کار مستمر و دقیقی داشته باشد
«نظری تحلیلی بر آورده‌های نظری دکتر علی شریعتی» در گفت و شنود با دکتر یعقوب توکلی
سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی، فرصتی مناسب برای خوانش مطلوب آثار وی به شمار می‌رود. به نظر می‌رسد که پس از سال‌ها افراط و تفریط، بستر مناسب برای چنین بازخوانی‌ای فراهم آمده باشد. در گفت و شنودی که پیش روی شماست، دکتر یعقوب توکلی پژوهشگر تاریخ معاصر، در تحلیل و ارزیابی مختصات اندیشه گی دکتر شریعتی است. امید آنکه مقبول افتد.
دکتر برای لحظه شهادت خود از همسرش اجازه گرفت!
«خوانشی از سیره اجتماعی و رزمی شهید دکتر مصطفی چمران» در آیینه خاطرات فاطمه‌سادات نواب‌صفوی
همه افراد و شخصیت‌ها برای من ارزش دارند، اما دکتر چمران شخصیتی خاص بود که ابعاد کامل انسانی را در زوایای مختلف داشت. هر انسانی می‌تواند و ممکن است در یک سری ابعاد متکامل باشد، ولی چمران از جمله کسانی بود که در همه رشته‌ها و زمینه‌ها متکامل بود.
ایران چگونه بر دامنه آتشفشان جای گرفت؟
گذری بر گزارش تاریخی «هیکل» از نهضت ملی ایران
۳۰ خرداد ۱۳۶۰؛ آغازی از یک پایان
شکست سنگین سازمان مجاهدین خلق در اولین آزمایش «فاز نظامی»
در آستانه طرح عدم کفایت سیاسی بنی صدر در مجلس، سازمان شورش مسلحانه 30 خرداد را تدارک می‌دید.
ویژگی امام اراده قوی، ثبات‌قدم و هدف مشخص بود
«جلوه‌هایی از سیره نظری و عملی امام خمینی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی
دانشمند فقید، شادروان آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی از شاگردان دیرین امام خمینی بود که از سیره نظری و عملی ایشان، بسی می‌دانست. وی در گفت‌وشنودی که هم اینک پیش روی شماست، به شمه‌ای از این خاطرات و تحلیل‌ها اشاره کرده است. امید می‌بریم که این گفت‌وشنود پرنکته، تاریخ‌پژوهان و علاقه‌مندان را مفید آید.
با دعای امام، از هفت ترور به سلامت رستم
«جستار‌هایی تاریخی در نهضت امام خمینی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا حسنی
در کمتر از ماهی که بر ما گذشت، روحانی مجاهد و خستگی‌ناپذیر، مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ غلامرضا حسنی روی از جهان برگرفت و رهسپار ابدیت گشت. اینک به مناسبت پرونده خردادماه و سخن از نهضت امام خمینی، گفت‌وشنودی را که دربردارنده شمه‌ای از خاطرات ایشان از منش رهبر کبیر انقلاب است به شما تقدیم می‌داریم.
شریعتی ساواک و اصلاح طلبان را فریب داد
نگاهی به‌حاشیه رهبرانقلاب بر کتاب جریان‌هاوسازمان‌های مذهبی-سیاسی ایران
آنان که دوران سخن گفتن شریعتی در حسینیه ارشاد را به یاد دارند، اذعان دارند که او بدون هیچ مزاحمتی از سوی ساواک، سخنرانی‌های پرشور و مطول داشت و آثارش نیز بدون مانعی، در تیراژهای بالا منتشر می‌شدند. این شواهد نشان می‌داد که ساواک از در افتادن او با مارکسیسم و روحانیت و دعوای او با برخی اهل منبر تهران، بس خشنود است.
منصور برای امریکا‌یی‌ها از شاه هم مهم‌تر بود
زمینه‌ها و پیامد‌های «عملیات بدر» و شمه‌ای از حالات سامان‌دهندگان آن در آیینه ۳ روایت
۵۳ سال پیش در چنین روزهایی، جماعتی از طایفه فتیان که استیلای کفر بر کشور را نمی‌خواستند، در پی اعدام حسنعلی منصور (عامل تصویب قانون کاپیتولاسیون) و پشت سر گذاردن محاکمه‌ای نمایشی، به عهد خویش با جانان وفا کردند و جان را بر سر باور مقدس خویش نهادند.
مروری بر یک سند تاریخی
دیدگاه آیت‌الله سیدعبدالله شیرازی درباره عاملان اعدام حسنعلی منصور
غیرشرعی بودن «مطلقِ» ترور و نیز القای دیدگاه منفی در باب اعدام انقلابی حسنعلی منصور هماره به مثابه حربه‌ای جهت بی‌ارزش کردن این رخداد تاریخی توسط مخالفان مورد استفاده بوده است.
گفتند: چرا شهرک نمی‌سازی؟
چالش‌های ساخت شهرک شهید محلاتی در گفت و گوی «جوان» با حاج ابوالفضل توکلی بینا
پس از تجاوز دولت دست نشانده عراق به خاک ایران و آغاز جنگ تحمیلی هشت ساله، یکی از اقداماتی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جهت تأمین رفاه حال و اسکان خانواده رزمندگانی که در شرایط سخت به سر می‌برند انجام داد، ساخت شهرکی در شمال شهر تهران بود. منطقه‌ای که تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تحت تملک بهائیان بوده است. برای آشنایی با چرایی و موانعی که بر سرساخت این شهرک وجود داشته، ساعتی را پای صحبت‌های حاج ابوالفضل توکلی بینا سازنده پروژه نشستم.
کوچ به سیا و موساد؟!
روایت فردوست از سرنوشت برخی سران فراری ساواک
زمانی که قائم‌مقام ساواک شدم، ثابتی یک جوان کمتر از ۳۰ سال بوده و شغل او ریاست بخش مربوط به احزاب پنهانی بود؛ او را ندیدم تا زمانی که مقدم را به جای مصطفی امجدی مدیرکل سوم کردم؛ ناصر مقدم مأموریت داشت ...