شیخ شریف تا لحظه جداشدن سرش ذکر می‌گفت
عبدالرضا آلبوغبیش در گفت‌وگو با «جوان» از حماسه‌آفرینی اولین روحانی شهید دفاع مقدس می‌گوید
آن موقع من يك جوان 21 ساله، ورزشكار و قوي هيكل بودم و شيخ يك عاقله مرد لاغر اندام كه به زور 60 كيلو مي‌شد، اما با دل و جرئت و پرجذبه بود. مرام و منشش باعث شد مريدش شوم.
خواب خوش خرمشهر 
برای صدام کابوس شد
صدام پیش از شروع جنگ، بلندپروازی‌های زیادی درباره خوزستان و شهر‌های این استان داشت. او روز‌ها در انتظار تجاوز به استان جنوبی ایران و اشغال آبادان و خرمشهر بود و در خیال خود ایرانِ بعد از انقلاب، ضعیف و فاقد ارتش منسجم است و به راحتی می‌تواند با طرح یک حمله سراسری به اهدافش برسد.
نماینده ولی‌فقیه، معاون رییس‌جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با صدور پیامی به مناسبت سوم خرداد روز مقاومت، ایثار و پیروزی ضمن ارج نهادن به مقام تمامی شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس، یاد و خاطره شهدای معزز و همت ایثارگران سرافراز «فتح خرمشهر» را گرامی داشت.
شهر هزار موشك خار چشم دشمن بعثي بود
چهارم خرداد روز مقاومت روز دزفول
31 سالي است كه چهارم خردادماه در تقويم‌هاي رسمي كشورمان به نام روز دزفول، روز مقاومت و پايداري نامگذاري شده است...
خرمشهر با سوگ و هلهله آزاد شد
برشي از كتاب منتشر نشده بهناز ضرابي‌زاده، به مناسبت سالروز آزادسازي خرمشهر
سوم خرداد براي خرمشهري‌ها يك روز ويژه و فراموش‌نشدني است. روزي پر از احساسات خاص و ناب كه در آن اشك شادي مردم با غرور و هيجان پيروزي و حسرت روزهاي گذشته و بازگشت به خانه و كاشانه همراه شد و تجربه‌اي تكرارنشدني را برايشان به همراه آورد.
خرمشهر محمره نشد
عراق پيش از تجاوز سراسري به ايران، نقشه‌اي جعلي را در كتاب‌هاي درسي‌اش گنجانده و خوزستان را عربستان، آبادان را عبادان، خرمشهر را محمره، سوسنگرد را خفاجيه و اهواز را احواز معرفي كرده بود‌و مي‌خواست به مردم و افكار عمومي‌اش چنين القا كند كه اين شهرها با اسامي عربي بخشي از خاك عراق هستند.
نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه بنیاد از دستگاه‌های پیشرو در اجرای برنامه چابکسازی و اصلاح نظام اداری بوده است افزود: بنیاد در طول سال‌های گذشته 25 درصد از ساختارها و پست‌های سازمانی خود را کاهش داده است و معاونت‌ها و ادارات کل این مجموعه کاهش یافته‌اند.
درخانه فرهنگ شیخ هادی اجرا می شود
به همت خانه فرهنگ شیخ هادی نمایش خیابانی 34 روز مقاومت در سالروز آزادسازی خرمشهر در روز 2 خرداد ماه اجرا می شود
مادرم گفت: مرا ميان مزار دو شهيدم دفن کنيد
گفت‌وگوي «جوان» با جانباز خرمشهري سيدمسعود ارجعي كه مادر، خواهر و دو برادرش به شهادت رسيده‌اند
خرمشهر پس از ٣4 روز محاصره و مقاومت مردمي در روز ٤ آبان ماه ١٣٥٩ اشغال شد و بعد از ٢٠ ماه در روز ٣ خرداد سال ١٣٦١ در عمليات بزرگ بيت‌المقدس آزاد شد.
بانی روزه‌های کامل ملیکا شد
گفت‌وگو با همسر شهید مدافع حرم مصطفی عارفی
امیرعلی، یک شب خیلی بهانه بابایش را می‌گرفت؛ تا نیمه‌شب در آغوشم بود و گریه می‌کرد. چند ساعتی که گذشت، بهانه‌گیری‌اش شکل دیگری به خود گرفت و با التماس می‌گفت «بریم بابا!». به آقا مصطفی گفتم «من نمی‌دانم! خودت بچه را آرام کن.». چند لحظه بعد، بچه آرام شد و خوابید. صبح که بیدار شد، مي گفت «بابا آمد، رفت.»
حماسه‌آفريني يك خلبان اخراجي
يادكردي از شهيد غفور جدي اردبيلي
اوايل انقلاب دستور تسويه خلبان جدي از نيروي هوايي صادر شده بود، حتي برخي به او توصيه مي‌كردند به خارج از كشور برو، اما وقتي صدام به ايران حمله كرد، خود جدي داوطلبانه درخواست بازگشت به خدمت ارائه داد و در پاسخ به منتقدانش گفت «اين همه هزينه در زمان صلح براي تفريح ما خرج نشده، ما براي چنين روزهايي تربيت شده‌ايم.»
عاشقانه بودن کتاب به دل جوانان می‌نشيند
«جوان» در گفت‌وگو با دختر شهيد ابراهيمی دلايل موفقيت «دختر شينا» را بررسی می‌كند
«دختر شينا» يكي از نمونه‌هاي موفق خاطره‌نگاري در حوزه ادبيات دفاع مقدس است. كتابي محبوب و دوست‌داشتني كه پس از گذشت هفت سال از اولين چاپش همچنان مردم دوستش دارند و آن را مي‌خرند.
نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با صدور پیامی درگذشت بانوی جانباز «حاجیه خانم عصمت گرجیان» مادر گرامی «شهیدان معزز سعید، سهیلا و فروزان افرا» را تسلیت گفت.
تیم فوتبال اسرا بعثی‌ها را 6 تایی کرد
خاطره فوتبال در اسارت در گفت‌وگوی «جوان» با امیر حسین یاسینی
بعضی از خاطرات جنگ آن‌قدر شیرین و جالب هستند که می‌توانند موضوع ساخت فیلم‌های سینمایی یا کتاب‌های جذاب و پرمخاطب قرار گیرند.
در هفتمین نشست تخصصی »چهل شاهد» گفتمان انقلاب اسلامی و ادبیات داستانی بررسی می شود.